ZP: Setbacks to bigwigs: CM Parsekar, Sp Arlekar, Min. Tawadkar, Alina, Mahadev & Mickky, MLAs Wagh, Pramod, Rajan, Caitu & Benjo

GOANEWS DESK, PANAJI | 20 March 2015 10:32 IST

The ruling Bharatiya Janata Party faced a major defeat in Chief Minister Laxmikant Parsekar's Morjim, Speaker Rajendra Arlekar's Dhargalim, Sports Minister Ramesh Tawadkar's Khola, Environment Minister Alina Saldanha's Cortalim, Industries Minister Mahadev Naik's Shiroda, RDA Minister Mickky Pacheco's Nuvem, Dr Pramod Sawant's Pali, Vishnu Wagh's St Andre, Rajan Naik's Girdolim, Caitu Silva's Benaulim and Benjamin Silva's Velim constituencies of the ruling coalition in Zilla Panchayat Elections.

Similarly, minister Mickky Pacheco faced a humiliating defeat in his own Nuvem constituency from independent candiate Babashan alias Wilfred D'Sa.

Sanguem MLA Subhash Faldesai's candidate Navnath Naik literally scraped through by defeating independnet MLA Surya Naik in Rivona constituency, winning the seat hardly by 200 votes. 

Counting of ZP elections held on 18 March has began today morning, for 50 constituencies. 

The first-ever party-level elelction is contested only by the ruling BJP (34 candidates) & MGP (9 candidates) in an alliance

The rest 149 are independent candidates, but are supported by the parties like Congress as well as independent MLAs.

All the MLAs have considred this ZP election as a semi-final of the Assembly elections two years ahead, in 2017.

 LATEST RESULTS

Shiroda: Industries Minister Mahadev Naik loses by 262 votes to Jaideep Shirodkar, supported secretly by MGP. 

Torxem (Pernem): Speaker Rajendra Arlekar’s BJP candidate Ramesh Sawal wins.

Nagargao (Valpoi): Cong MLA Vishwajeet Rane’s candidate Premnath Hazare wins.

Borim (Shiroda): Industries Minister Mahadev Naik’s BJP candidate Dipak Naik Borkar wins by only 497 votes.

Calangute: BJP MLA Michael Lobo’s candidate Shawn Martin wins. 

Kavlem (Madkai): PWD Minister Sudin Dhawalikar’s MGP candidate Chitra Phadte wins.

Penha De Franca (Porvorim): Ind MLA Rohan Khaunte’s Gupesh Naik wins.

Dharbandora (Sanvordem): BJP MLA Ganesh Gaonkar's candidate Govind Gaonkar wins. 

Pali (Sankhli): BJP MLA Dr Pramod Sawant’s candidate faces defeat to Ind Shubhechcha Gawas.

Priol: Ex-minister Dipak Dhawalikar’s MGP candidate & sitting ZP Shivdas Gaude wins by 3954 votes.

Reis Magos (Saligao): Tourism Minister Dilip Parulekar’s BJP candidate Rupesh Naik wins.

Benaulim: Churchill Alemao resurrects, his Ind candidate Maria Rebello defeats GVP MLA Caitu's candidate 

Dhargalim (Pernem): Speaker Rajendra Arlekar’s BJP candidate Dipak Kalangutkar loses to Ind Tukaram Harmalkar by 147 votes, another setback to BJP in Pernem taluka.

 

St Lawrence (St Andre): BJP’s Vishnu Wagh loses seat to Cong MLA Pandhurang Madkaikar’s brother Dhaku 

Anjuna (Siolim): Minister Dayanand Mandrekar’s BJP candidate Vasudeo Korgaonkar wins

Keri (Poriem): Opp Leader Pratapsing Rane’s  Independent candidate Fati Gaonkar defeats BJP candidate

Poinguinim (Canacona): Sports Minister Ramesh Tawadkar’s second candidate Pushpa Aiya of BJP survives

Velim: Ruling coalition’s Ind MLA Benjamin Silva’s candidate loses to Ind Mancy Rodriguese.  

Navelim: Independent Edwin Cardozo wins in Fisheries Minister Avertan Furtado's constituency. He had not supported any candidate. 

Poinguinim (Canacona): Pranali Bhat (Cong) & Pushpa Aiya (BJP) running neck-to-neck till last round. Ex-MLA Vasu Paik Gaokar's daughter ADv Anusha Naik split votes, polls nearly 2000 votes. 

Curti (Ponda): MGP MLA Lavoo Mamledar’s candidate Mohan Verenkar wins by 1119 votes.

Mayem: BJP MLA Anant Shet’s candidate Shankar Chodankar wins.

Sucorro (Porvorim): Ind MLA Rohan Khaunte’s candidate Vaishali Sartardekar wins by 3300 votes.

Curtorim: Cong MLA Alexio Reginaldo Lourenco’s candidate Cleofacio Dias wins as Independent

Corlim (Cumbarjua): MLA Pandurang Madkaikar’s wife Janita Madkaikar wins for Congress as Ind 

Cortalim: Matanhy Saldanha’s Ramponkar defeats minister Alina’s BJP candidate, Ind Antonio Vaz of Ramponkaramcho Ekvott wins

Morjim (Mandrem): CM Laxmikant Parsekar loses seat to Ind Srimati Manjrekar by 400 votes, major setback to ruling BJP.

Sirsaim (Tivim): MLA Kiran Kandoldkar’s BJP candidate Diksha Kandolkar wins

Barcem (Quepem): Congress MLA Babu Kavlekar’s sitting ZP candidate Khushali Velip wins.

 

Colva: (Nuvem) MLA Mickky Pacheco’s candidate & ex-ZP president Nelly Rodrigues wins

Chimbel: MGP’s Sandip Vernekar wins by 1606 votes.

Rivona (Sanguem): MLA Subhash Faldesai’s BJP candidate Navnath Naik wins by 200 votes defeating ind Surya Naik. Subhash had conceded defeat earlier.  

Karapur-Sarvan (Sankhli): MLA Pramod Sawant’s BJP candiate Ankita Navelkar wins

Honda (Poriem): Congress MLA  Vishwajeet Rane’s candidate Saraswati Wadkar wins

Aldona: MLA Glen Ticlo’s BJP candidate Gokuldas Halarnkar wins

Girdolim (Cuncolim): Congress backed Minaxi Gaonkar defeats BJP MLA Rajan Naik’s candidate

Sanvordem: MLA Ganesh Gaonkar’s BJP candidate Suvarna Tendulkar wins

Taleigao: MLA Jennifer Monseratte’s candidate Sydney Barreto defeats BJP candidate 

Khola (Canacona): Independent Shanu Velip defeats Sports Minister Ramesh Tawadkar-supported candidate by 1411 votes

Sancoale (Dabolim): Congress MLA Mauvin Godinho-supported Gilbert Rodriguese wins as Independent

Siolim: Minister Dayanand Mandrekar-supported BJP candidate Sanisha Toraskar wins

Davorlim (Navelim): Most-debated BJP candiarte Ulhas Tuekar wins

Arambol (Mandrem): Chief minister Laxmikant Parsekar-supported BJP candidate Arun Bandkar wins by 3200 votes.

Xeldem (Curchorem): MLA Nilesh Cabral-supported Perpatual Fernandes of BJP wins by 710 votes

Colvale (Tivim): MLA Kiran Kandolkar’s BJP candidate Govind Kubal wins

Betki-Khandola (Priol): Priol MLA Dipak Dhawalikar-supported MGP candidate Babita Gaonkar wins y 4921 votes. 

Raia (Curtorim): Mickky Pacheco-supported candidate Fatima Gaonkar wins in Raia, the Cong Assembly constituency of MLA Aleixo Reginaldo Lourenco, who had not supported any candidate. 

Nuvem: GVP MLA Mickky Pacheco's candidates loses to Ind Babashan Wilfred D'Sa.

Usgao (Valpoi): Cong MLA Vishwajeet Rane's candidate Dnayneshwar Naik wins. 
 
Latambarse (Bicholim): Independent MLA Naresh Sawal-supported Sanjay Shetye defeats BJP candidate Shilpa Naik.
 
St Cruz: St Cruz unattached MLA Babush Monseratte-supported Savana Maria Arauzo wins by 2807 votes.

Drop a comment

Enter The Code Displayed hereRefresh Image


Latest News

Local Bodies